2016 m. rugpjūčio 16 d.

Kad sklandžiau surinktų mokesčius ir mažintų ekonominį šešėlį, Valstybinė mokesčių inspekcija žengia išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (i.MAS) link. Verslui ir buhalteriams tai reiškia naujas užduotis.

Nuo š. m. spalio 1 d. mūsų šalies įmonės, norėdamos pateikti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) sąskaitas faktūras, turės naudotis specialia i.SAF rinkmena. Važtaraščiai turės būti teikiami naudojantis i.VAZ rinkmena.

Nuo 2017 m. mokesčių mokėtojai, kurių grynųjų pardavimų apyvarta perkopia 8 mln. Eur, turės naudoti ir standartinės apskaitos duomenų rinkmeną (SAF-T).

Tai yra pirmieji žingsniai, keliaujant i.MAS link.

Pasak Birutės Kaladienės, Buhalterijos centro vadovės, šie pokyčiai įgyvendinami dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, duomenų pateikimas automatizuojamas, jie visi bus pateikiami vienodu, standartizuotu formatu. Todėl VMI specialistams bus lengviau duomenis surinkti laiku ir juos apdoroti. Mat šiuo metu įmonės duomenis mokesčių inspektoriams pateikia skirtingais formatais, dalis jų VMI pasiekia popieriuje.

"Tikėtina, kad dėl sumažėjusio darbo krūvio reikės mažiau VMI specialistų, tad būtų taupomi mokesčių mokėtojų pinigai. Dar vienas svarus siekis - mažinti ekonominį šešėlį, sklandžiau surinkti mokesčius", - kalba B.Kaladienė.

Nors VMI specialistai gali tikėtis dėl automatizavimo sumažėsiančio darbo krūvio, įmonių buhalteriai, apskaitininkai ar finansų vadovai turės pasiraitoti rankoves.

"Iki šiol duomenis apie išrašomas ir gaunamas sąskaitas faktūras VMI buhalteriai turėdavo pateikti iki kito mėnesio 25 dienos. Dabar tai padaryti reikės iki kito mėnesio 20 dienos. Vadinasi, teikimo laikas sutrumpės. Labai svarbu ir tai, kad važtaraščius mokesčių inspektoriams reikės pateikti dar prieš iškeliaujant kroviniui, kitaip sakant, realiu laiku", - pokyčius apibūdina B.Kaladienė.

Pirmiausia verslas turės pritaikyti naudojamas IT sistemas. Tikėtina, kad bent jau kai kurioms bendrovėms, gali tekti pakoreguoti ir nusistovėjusius procesus, kad laiku surinktų ir pateiktų kokybiškus duomenis mokesčių inspektoriams.

VMI duomenimis, i.SAF rinkmena turės naudotis PVM mokėtojai. Skaičiuojama, kad išrašytų ir gautų sąskaitų faktūrų duomenis privalomai kas mėnesį teikia per 80 000 PVM mokėtojų.

i.VAZ privalės naudoti tos įmonės, kurios perveža savo ar kitų asmenų krovinius kelių transporto priemonėmis, kai prekės pakraunamos Lietuvos teritorijoje, o siuntėjas, vežėjas arba gavėjas yra ekonominę veiklą vykdantis ūkio subjektas. Tikėtina, kad šiuo i.MAS posistemiu naudosis apie 50 000 bendrovių.

Prie naujų reikalavimų turėsiančių prisitaikyti įmonių vadovams būtina suplanuoti pasirengimo darbus ir tinkamai paskirstyti laiko bei žmogiškuosius išteklius bei numatyti tam lėšų.